وبلاگ

4 نکته روانشناسی، برای طراحی بسته‌ بندی چشم نواز

روانشناسی بسته بندی

با وجود هزاران محصول در قفسه‌های فروشگاه‌ها، طراحی چشم‌نواز بسته‌بندی تنها ابزار موجود در محل برای افزایش فروش است. بسته‌بندی باید به گونه‌ای طراحی شود که با صدای بلند و واضح بتواند در غیاب شما، برای محصول شما صحبت کند.

چه چیزی باعث می‌شود که برخی از بسته‌ها توجه مشتریان را جلب کنند؟ در حالی که در کنار محصولات دیگر قرار گرفته‌اند؟

“جواب روانشناسی بسته بندی است.”

فهرست مطلب

روانشناسی بسته بندی

مردم به طور ناخودآگاه به محرک‌های بصری پاسخ می‌دهند. در واقع، این یکی از اصول اصلی بازاریابی است. آگاهی از روش‌های جلب توجه افراد به بسته‌بندی‌ها و روانشناسی بسته‌ بندی به فروش بیشتر محصولات کمک می‌کند.

همه ما می‌خواهیم باور داشته باشیم که مصرف‌کنندگان، در مورد محصولات و خدمات دقیقاً بر اساس شایستگی تصمیم می‌گیرند و بهترین را انتخاب می‌کنند. با اینحال، در بسیاری از موارد این درست نیست. گاهی اوقات محصول پر زرق و برق، زیبا‌تر یا جذاب‌تر برنده می‌شود.

این به این معنا است که، ایجاد یک محصول فوق‌العاده تنها بخشی از فرمول موفقیت در فروش است. بسته‌بندی محصول، همراه با طراحی گرافیکی و رنگ های چشم نواز، به همان اندازه برای موفقیت مالی شما مهم است. این یک واقعیت ناگزیر هست که افراد زیادی به بسته‌ بندی محصولات جذب می‌شوند.

طراحی بسته‌بندی بر رفتار ما تأثیر می‌گذارد حتی وقتی که قصد خرید چیزی را نداریم.

up

طراحی بسته بندی روی ناخودآگاه ما تاثیر میگذارد.

بسته‌بندی جذاب می‌تواند افراد را به صورت ناخودآگاه به خرید یک محصول خاص هدایت کند. مطالعات انجام شده نشان می‌دهد که بسته‌بندی‌های جذاب و غیر جذاب در نقاط مختلف مغزی که مربوط به تصمیم‌گیری است تاثیر داشته و به این ترتیب امکان انتخاب را بالا می‌برد.
بسته‌بندی‌های جذاب نقاطی از مغز را که دریافت کننده پاداش است را فعال می‍کند. در مقابل بسته‌بندی‌های غیر جذاب بخش‌های که با احساسات منفی درگیر می‌شوند را فعال می‌کند.
به عبارت دیگر، طراحی بسته‌بندی جذاب باعث ایجاد انگیزه در افراد برای انتخاب‌های تکانشی می‌شود، در نتیجه تفکر منطقی آنها را دور می‌زند.

بسته بندی جذاب

در این مقاله، ما چهار نکته طراحی مبتنی بر روانشناسی بسته‌ بندی را برای بهبود طراحی بسته‌بندی محصول گردآوری کرده ایم. انتخاب‌های هوشمند در رنگ، شکل، بافت و تایپوگرافی می‌تواند همه این تفاوت‌ها را ایجاد کند.

۱- تاثیر رنگ در روانشناسی بسته بندی

در طراحی بسته‌بندی تاثیر بسیار عمیقی دارد. رنگ در بسته‌بندی سه عملکرد اساسی را دنبال می‌کند.

up

رنگ می‌تواند در جذب تمرکز ما بسیار موثر باشد.

برخی از طول موج‌های رنگی، توجه انسان را به خود جلب می کند. این مطالعه نشان داد که قرمز، زرد، سبز و صورتی چهار رنگ بسیار چشم نواز هستند. استفاده از این رنگ‌ها بر روی بسته‌بندی شما، از نظر فیزیولوژیکی احتمال دیده شدن بسته‌بندی شما را افزایش می‌دهد.

اما، این به این معنا نیست که همه بسته‌ها باید قرمز ، زرد یا سبز باشند. اگر همه بسته‌ها از رنگ‌های یکسانی استفاده می‌کردند، هیچ محصولی هرگز متمایز نمی‌شد.
چیزهایی که از نظر بصری با همتایان خود متفاوت هستند تمایل دارند برجسته شوند و توجه ما را به خود جلب کنند. با استفاده از روانشناسی بسته‌ بندی شما می‌توانید از این اصل به نفع خود استفاده کنید. اگر همه رقبای شما از بسته‌بندی آبی استفاده می‌کنند، از زرد یا نارنجی استفاده کنید تا بسته خود را جدا کرده و تمرکز را از بین ببرید.

در بسته بندی

رنگ باید ارتباطات احساسی مناسب ایجاد کند

هر رنگی در فرهنگ‌های مختلف معنای مختلفی را باعث می‌شود. در تحقیقی “تاثیر رنگ بر بازاریابی” مورد بررسی قرار گرفت. تحقیقات نشان داد که مردم در 90 ثانیه اول از دیدن محصولات، قضاوت ناخودآگاه در مورد آنها انجام می‌دهند. اکثریت این افراد این محصولات را تنها براساس رنگ ارزیابی می‌کنند: تقریبا 85 درصد از مصرف‌کنندگان رنگ را به عنوان دلیل اصلی خرید یک محصول خاص ذکر می‌کنند و 80 درصد از مردم معتقدند که رنگ باعث افزایش شناخت برند می‌شود.

نکته مهمی که باید در نظر داشته باشید، این است که: رنگ‌هایی را انتخاب کنید که ارتباطی که می‌خواهید مشتریان با محصول شما ایجاد کنند را بتوانند فراهم کنند. اگر یک دمنوش آرامش بخش می‌فروشید، می توانید از آبی آرامش بخش انتخاب کنید.
آیا لوازم کمپ می‌فروشید؟ رنگ سبز و قهوه‌ای چوبی ممکن است انتخاب مناسبی باشد.
لوازم آشپزخانه چطور؟ سایه‌های تند نقره‌ای یا سفید تمیزی را نشان می‌دهد و این اطمینان را به شما القا می‌کند که محصول شما برای استفاده در غذا بی‌خطر است.

up

رنگ باید هویت برند را تقویت کند

اگر لوگو (که حتما باید داشته باشید) دارید، مسلما رنگ‌های خاصی با نام تجاری شما مرتبط است. لوگوی شما باید به طور برجسته روی بسته‌بندی شما نشان داده شود تا مشتریان وفادار بتوانند به راحتی محصول شما را تشخیص دهند و مشتریان جدید بتوانند با برند شما آشنا شوند.
رنگ‌هایی که برای طراحی بسته‌بندی خود انتخاب می‌کنید باید رد آن لوگو باشند. اگر شما تمایل دارید از رنگ‌های مشابه یا متضاد استفاده کنید، آنها باید به خوبی در کنار هم قرار بگیرند.

رنگ در بسته بندی (2)

۲. ساختار بسته‌بندی تاثیر فراوانی بر جذب احساسات دارد

شکل و ساختار بسته‌بندی می‌توانند تاثیر زیادی در دیده شدن محصول در قفسه داشته باشد. قفسه ای از نوشیدنی را در نظر بگیرید که در رنگهای مختلف ولی اشکال یکسان کنار همدیگر روی قفسه فروشگاه قرار گرفته اند. حال بطری را تصور کنید که شکل متفاوت و خلاقانه ای دارد. این شکل می‌تواند نوستالژیک باشد و خاطره ای را به یادها بیاورد و یا بیانگر بنای معروف یا یک نماد معروف باشد و باعث جذب خریداران شود.

استراکچر بسته‌بندی هم توان جذب احساسات را دارد. هر نوع تفاوتی در بسته‌بندی برتری و فروش بالا را نمی تواند تضمین کند. به عنوان مثال در مطالعه‌ای محققان دریافتند که مشتریان بیشتر تمایل دارند نوشیدنی‌های با خطوط و زوایای منحنی را انتخاب کنند. آنها بسته‌بندی‌های با خطوط خشک و زاویه‌دار را کمتر انتخاب می‌کردند چرا که این نوع از نوشیدنی‌ها را خطرناک و بیش از حد قوی تصور می‌کردند.

استراکچر جذاب بسته بندی

پس به استفاده از اشکال جدید و متفاوت بسته‌بندی حتما توجه کرده و از آنها استفاده کنید. در این راه می‌توانید به سنت‌ها و اشکال نمادین هم رجوع کنید. ولی به یاد داشته باشید در این راستا باید به یکسری از استانداردهای روانشناسی بسته‌ بندی هم توجه کنید.

up

۳- بافت و سطح بسته‌بندی را فراموش نکنید

فراموش نکنید خریدار قرار است بسته‌بندی را لمس کند. در دنیای موفق بسته‌بندی، خریدار با دیدن بسته‌‌بندی، آن را در دست گرفته و لمس خواهد کرد. حتما در طراحی و انتخاب متریال بسته‌بندی این را در نظر بگیرید.
متریال نرم و ظریف باعث می‌شود مشتریان به بسته‌بندی شما توجه کرده و آن را در دست بگیرند و مجذوب آن شوند. همه ما دست زدن به چیزها ینرم و لطیف را دوست داریم ولی فراموش نکنید بسته بندی شما باید با محصول درون آن مرتبط باشد.

متریال بسته بندی

بافت بسته‌بندی می‌تواند بر نحوه درک مردم از محصول شما تأثیر بگذارد

پلاستیک یا شیشه

به عنوان مثال، مطالعه‌ای انجام شد که تاثیر بافت بر روی تجربه کیفی فرد از محصول مورد بررسی قرار گرفت. برای این کار آب آشامیدنی یکبار درون لیوان منعطف و بار دیگر در لیوان شیشه ای به افراد داده شد.نتیجه بررسی مشخص کرد که افراد آب لیوان شیشه‌ای را گواراتر و دلچسب‌تر برداشت کرده بودند.

محصول کاملا یکسان بود، اما نوع ارائه و بسته‌بندی محصول متفاوت بوده است. به همین راحتی می توان تاثیر روانی بسته‌بندی را بر وی ادراک افراد از محصول را مشاهده کرد.

up

برای انتخاب جنس بسته بندی به خوبی بررسی کنید که انتظار دارید مشتری دقیقا چه چیزی را از محصول شما دریافت کند. پس از مشخص کردن این مورد به دنبال متریال مناسب برای اینکار باشید و بهترین متریال را انتخاب کنید.

۴- تایپوگرافی واکنشهای احساسی را در مشتریان ایجاد میکند.

تایپوگرافی در بسته بندی

از اهمیت انتخاب فونت در طراحی بسته‌بندی خود غافل نشوید. فونت باید از پیامی که سعی در برقراری ارتباط دارید پشتیبانی کند.
فونت‌های، اشکال طراحی شده انسانی هستند که درون هر یک از آنها پیامی مستتر است. برای انتخاب فرم مناسب برندتان دقت کنید تا بهترین را انتخاب کنید.

برخی از فونت‌ها بسیار رسمی خشک و دارای زوایای تیز هستند، در حالیکه برخی به صورت دست خط انسانی طراحی شده‌اند. برخی فونت‌ها بسیار ضخیم و یا باریک هستند. تمامی این موارد می‌تواند تاثیر زیادی داشته باشد. مهم است که فونتی که انتخاب می‌کنید بتواند پیام برندتان را ارسال کند.

لیبل خام گزینه‌ای ارزان، آسان و کاربردی

همان طور که گفته شد، ظاهر و زیبایی بسته بندی اجناس تاثیر به سزایی در میزان فروش آن‌ها دارد. به طوریکه محصولات با بسته‌بندی حرفه‌ای همیشه مشتریان بیشتری را جذب خود خواهد کرد. یکی از تاثیرگذارترین و البته ساده‌ترین موارد در این خصوص، استفاده از لیبل خام است.

این لیبل‌ها بدون هیچ گونه طرح یا نوشته‌ای به صورت ساده تولید و در اختیار کاربران قرار می‌گیرد. بنابراین افراد می‌توانند با توجه به نیاز و سلیقه خود طرح یا نوشته دلخواه را روی آن چاپ کنند. این کار به کمک دستگاه‌های مخصوص چاپگر لیبل و ریبون حرارتی انجام شده و نیازی به مهارت یا تخصص ویژه ندارد.

خرید لیبل خام از لحاظ اقتصادی کاملا به صرفه بوده و بزرگترین مزیت آن فراهم کردن امکان چاپ هر نوع طرح یا نوشته بر روی آن است. چنانچه فکر می‌کنید در بازه‌های زمانی مختلف نیاز به لیبل‌ها با نوشته‌های متنوعی را خواهید داشت خرید لیبل خام بهترین انتخاب برای شما خواهد بود. به عنوان مثال می‌توان بسته به مناسبت‌های مختلف نوشته‌های دلنشینی را بر روی لیبل‌ها چاپ کرد. مثلا یک پیام تبریک ساده برای روز پدر، ولنتاین و … قطعا برند شما در ذهن مشتریان ماندگار خواهد کرد.

لیبلهای مناسبتی ترفندی جذاب و متفاوت

فارغ از اینکه می‌توان توسط لیبل اطلاعات مهمی را در خصوص محصولات خریداری شده در اختیار مشتریان قرار داد، خلاقیت‌های کوچک نیز نقش ویژه‌ای در جلب توجه مشتریان به برند شما خواهند داشت. مثلا با نزدیک شدن به ایام نوروزی، چسباندن لیبل‌هایی با محتوای تبریک عید می‌تواند کاری جذاب و دوست داشتنی برای مشتریان باشد. چرا که با این کار حس خاص بودن را به آن‌ها القا کرده و آن‌ها را مشتاق به خریدهای بیشتر از برند خود خواهید کرد. در طراحی لیبل نوروزی می‌توان از تصاویری مثل سبزه، سفره هفت سین، ماهی و یا حتی یک نوشته ساده استفاده کرد.

از دیگر گزینه‌هایی که در هر موقعیتی و خرید هر محصولی می‌توان استفاده کرد، لیبل تشکر است. منظور از لیبل تشکر، برچسب‌هایی با محتوای قدردانی بابت خرید و انتخاب محصولی از برند شما است. دریافت بسته‌ها با جملاتی صمیمانه حس خوبی برای خریداران القا کرده و احتمال اینکه مشتریان در خریدهای بعدی نیز شما را انتخاب کنند بالا خواهد بود.

لیبل تشکر از خرید

معرفی برند و محصول با استفاده از لیبل

نیازی به تاکید دوباره در تاثیر ظاهر بسته‌بندی محصولات در فروش بیشتر آن‌ها نیست. به طوری که هر خریداری ترجیحا به سمت محصولی می‌رود که برند و نام مشخصی داشته باشد. چرا که کمتر کسی پیدا می‌شود تا به اجناس بی‌نام و نشان اعتماد کنند. یکی از ساده‌ترین و راه‌ترین راهکارها برای این منظور استفاده از لیبلی است که نام برند شما بر روی آن چاپ شده باشد.

همچنین شما می‌توانید لوگو و نام شرکت خود را روی لیبل چاپ کرده و در بسته بندی استفاده کنید. با این کار در اصل برند سازی کرده و ارزش محصول خود را بالا خواهید برد.

بدون اغراق می‌توان گفت که لیبل عضو جداناپذیر یک بسته بندی اصولی و استاندارد است. مهم نیست که در حوزه‌ فروش چه محصولی فعالیت دارید. لیبل برند در فروش پوشاک، لوازم الکترونیکی، مواد غذایی و … قابل استفاده است. تنها کاری که باید انجام دهید طراحی یک لوگو، نام و تصویری مناسب برای آن است.

زودپک، همراه همیشگی شما در خرید محصولات بستهبندی

لیبل‌زنی یکی از راحت‌ترین کارهایی است که می‌توان در حین بسته‌بندی محصولات انجام داد. چرا که تنها کاری که باید انجام دهید، چسباندن ورق‌های لیبل بر روی بسته محصولات است. این کار نیازی به تجربه و مهارت خاصی نداشته و هر فردی می‌تواند آن را انجام دهد.

اما توجه داشته باشید که همه چیز به این سادگی‌ها هم نیست و برای تهیه یک لیبل خوب و باکیفیت مثل هر محصول دیگری، انتخاب شرکت فروشنده معتبر و قابل اعتماد از اهمیت بالایی برخوردار است. شاید از نظر بسیاری از افراد کیفیت و طرح لیبل موضوع مهمی نباشد؛ اما چنانچه شما نیز جز این دسته از افراد هستید، باید بگوییم که کاملا در اشتباهید. فرض کنید که سراغ لیبل خام با کیفیت پایین رفته‌اید. در چنین شرایطی نمی‌توان انتظار چاپ طرح و یا نوشته‌ای با کیفیت و وضوح بالا را بر روی آن داشت. ابعاد استاندارد و حتی فاصله قرار گیری هر لیبل نسبت به لیبل دیگر در رول می‌تواند بسیار تاثیر گذار باشد.

لیبل پستی

مثل هر محصول بسته‌بندی دیگر، پیشنهاد ما خرید لیبل از زودپک است. با انتخاب زودپک برای خرید لیبل می‌توانید از مزایای زیر بهره‌مند شوید:

  • خرید مطمئن و بی دغدغه
  • فرصت خرید آنلاین و غیر حضوری برای مشتریان از سراسر کشور
  • امکان سفارش انواع لیبل تشکر، لیبل نوروزی، لیبل اختصاصی و …
  • ارائه لیبل خام در طرح‌های متنوع
  • ارسال سریع به شهرستان‌ها
  • ارسال یک روزه با پیک مخصوص زودپک به شهرهای تهران و کرج

طراحی بسته‌بندی وقتی به درستی بهینه شود می‌تواند برای محصول و نام تجاری شما بسیار مفید باشد. مسائل فرهنگی و روانی را در طراحی بسته‌بندی مورد توجه قرار دهید. اجازه دادن به سوگیری‌های روانی و فرهنگی ذاتی مشتری در انتخاب‌های شما ،این شانس را به بسته‌بندیتان می‌دهد تا دیده شود. پس روانشناسی بسته‌ بندی را به عنوان یکی از اصول مهم در طراحی بسته بندی مورد توجه قرار دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *