10 نکته ضروری برای بسته بندی محصولات شکننده

بسته بندی محصولات شکستنی

بسته بندی محصولات شکننده می‌تواند یکی از حساس‌ترین و وقتگیرترین قسمت‌های جابه‌جایی باشد. طبیعی است که نگران شکستن یا آسیب دیدن این وسایل در حین حمل و نقل باشید. جعبه‌ها در حین جابجایی دست به دست می‌شوند، بنابراین مهم است که از وسایل شکننده خود مراقبت بیشتری کنید تا مطمئن شوید که ایمن هستند.

محافظت از وسایل شکننده، با نحوه بسته‌بندی آنها شروع می‌شود. در مورد ابزارها و تکنیک‌هایی که استفاده می‌کنید باید دقت بیشتری کرد. شکننده‌ترین اقلام را می‌توان بدون هیچ گونه آسیبی جابه جا کرد، البته تا زمانی که برای بسته‌بندی صحیح آنها تلاش و توجه بیشتری داشته باشید.

نکات اساسی در بسته بندی اقلام شکننده

1- از جعبه‌های کوچکتر برای اقلام شکننده سنگین استفاده کنید

جابجایی کارتن‌های کوچک آسان‌تر است و امکان جابه‌جایی وسایل در داخل کارتن‌های کوچک در هنگام جابجایی کمتر است. مطمئن شوید که هیچ فضای خالی در بین محصولات و وسایل با کارتن وجود نداشته باشد. در صورت وجود فضای خالی، آنرا با محافظ حبابدار، روزنامه یا هر پرکننده دیگری پر کنید. به یاد داشته باشد که وسایل نباید به هیچ وجه درون کارتن مقوایی حرکت کنند.

2- قسمت پایین جعبه را با مواد بسته بندی نرم بپوشانید

برای اطمینان از بسته بندی و استحکام آن می‌توانید یه لایه مقوایی در قسمت زیرین کارتن قرار دهید، یا از نایلون حباب‌دار، یا هر چیز نرم دیگری برای زیره کارتن استفاده کرده سپس، محصولات را درون آن قرار دهید.

به یاد داشته باشید هنگامی که همه چیز بسته بندی شد، فضاهای خالی باقی مانده را حتما پر کنید. محصولات شما نباید در کارتن جابه جا شوند.

3- برای بسته بندی محصولات شکننده هرگز از جعبه‌های شل و ول استفاده نکنید

محصولات شکستنی عموما وزن زیادی دارند، در نتیجه برای جابه جایی نیاز به کارتن محکم دارند. همچنین به دلیل خاصیت ضربه پذیری و امکان آسیب دیدن آنها بهتر است از جعبه‌های مقوایی استفاده شود که ضخامت بالا و استحکام زیادی در برابر ضربه داشته باشند. برای این منظور هرچقدر جعبه ضخیم‌تر و محکم‌تر باشد، بهتر است.

از کارتن های آسیب دیده، به خصوص کارتن‌های پاره یا مرطوب به هیچ وجه استفاده نکنید. این کارتن‌ها استحکام و استقامت خود را تا حد زیادی از دست داده‌اند. ایمن بودن بهتر از متاسف بودن است!

4- پایین جعبه را با نوارهای چسب اضافی محکم کنید

درب کارتن‌ها عموما به صورتی طراحی شده است که از وسط باز و بسته می‌شود. در نتیجه از عوامل موثر و ضروری در استحکام و استقامت کارتن محکم بودن درب و زیره کارتن مقوایی است.

در بسیاری از موارد آسیب‌ها به دلیل باز شدن زیره کارتن به وجود آمده‌اند. یعنی به دلیل باز شدن چسب و زیره، محصول از کارتن خارج شده و آسیب دیده است. پس استفاده از چسب مناسب و بستن نوارهای اضافی به پشتیبانی بهتر جعبه کمک کرده و از خم شدن آن در اثر وزن محتویات یا باز شدن آن جلوگیری می‌کند.

5- سنگین ترین اقلام را در پایین بسته بندی کنید

توجه به این نکته بسیار مهم است که معمولا به آن توجهی نمی‌شود. همه اقلام را از بزرگترین به کوچکترین لایه بچینید تا قسمت پایینی کارتن به خوبی پشتیبانی شود. با این کار به تقسیم فشار و وزن محصولات در کف جعبه کمک می‌کنید و هم اینکه در انتهای بسته بندی امکان پر کردن تمامی فضاهای خالی محیا می‌شود و به راحتی می‌توانید فضاهای خالی را پر کنید. این مانع از خرد شدن اقلام کوچکتر خواهد شد.

6- از دیوایدر برای شیشه ها و فیکساتور استفاده کنید.

حرکت محصولات شکننده در کارتن می‌تواند در اثر اصابت محصول به دیواره‌های کارتن و یا در اثر به هم خوردن این محصولات به همدیگر ایجاد شود. به دلیل ماهیت فیزیکی، این محصولات در اثر ضربه و وارد شدن فشار امکان تغییر شکل را نداشته و به راحتی آسیب می‌بینند.

دیوایدر

بنابراین این محصولات را هم باید از برخورد با دیواره‌های کارتن محافظت کرد و هم مانع از برخورد آنها به یکدیگر شد. داشتن لایه محافظ بین محصولات برای جذب ضربات می‌تواند موثر باشد. شما می‌توانید تقسیم‌کننده‌های مقوایی برای جعبه‌ها خریداری کنید و یا در صورت نیاز آنها را آماده کنید.

برای آشنایی با نحوه ساخت سریع و ساده دیوایدر کلیک کنید.

همچنین برای جلوگیری از برخورد محصولات با دیوارهای کارتن می توانید از هولدر استفاده کنید.

برای آشنایی با نحوه ساخت سریع و ساده هولدر کلیک کنید.

7- در بسته بندی محصولات شکننده اقلام توخالی را با حبابدار پر کنید

محصولات تو خالی در اثر ضربات و ارتعاشات می‌توانند به راحتی بشکنند. برای جلوگیری از این اتفاق حتما داخل این وسایل را با لوازم مناسب مثل انواع محافظ حبابدار، سلفون، کاغذ یا پارچه پر کنید. اینکار باعث می‌شود تا لیوان‌ها، کوزه‌ها و هر وسیله دیگری که فضای خالی دارند در اثر ارتعاشات ناشی از ضربات آسیب نبینند.

همچنین این امان وجود دارد تا محصولات کوچکتر را داخل ظروف توخالی بزرگتر قرار دهید. برای این کار حتما مطمن شوید که ظرف کوچکتر را نیز به درستی بسته بندی کرده باشید. برای این کار تمام موارد لازم مربوط به بسته بندی وسایل درون کارتن را نیز باید رعایت کنید.

8- از سلفون برای بسته بندی محصولات شکننده استفاده کنید

پس از بسته بندی محصولات با استفاده از نایلون حبابدار، کاغذ یا هر وسیله نرم دیگری از سلفون استرچ برای نهایی کردن بسته بندی استفاده کنید. با استفاده از این کار بسته بندی شما محکم شده و دست نخورده بماند و اقلام زیر آن در طول سفر جابجا نخواهند شد.

9- اقلام شکننده را برچسب بزنید

هر جعبه ای که حاوی اقلام شکننده است باید به وضوح برچسب گذاری شود. این جعبه‌ها را در یک قسمت جداگانه قرار دهید و به جابجایی‌کنندگان آموزش دهید که باید با احتیاط با آن‌ها رفتار کنند، بنابراین آنها می‌دانند که مراقب آن کارتن ها باشند و متناسب با آن آنها را در وسیله حمل و نقل خواهند چید.

10- برای بسته بندی اقلام شکستنی وقت کافی در نظر بگیرید

وقت خود را تنظیم کنید تا به درستی بتوانید همه وسایل را بسته بندی کنید. هنگام بسته بندی وسایل شکننده، بسیار مهم است که وقت کافی ر صرف اینکار کنید. عجله می تواند مانع از بسته بندی درست و اصولی محصولات شود. که نهایتا می‌تواند ضرر بیشتری را به شما وارد کند.

پس برای داشتن یک فرآیند اسباب کشی ایمن و مطمئن از وسایل مناسب استفاده کنید و وقت کافی را برای انجام این کار صرف کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *