برندسازی, بسته بندی سفارشی, تجارت الکترونیک, تولید, صادرات, کسب و کارهای کوچک, کلینیک بسته بندی, وبلاگ

برندسازی چیست و بسته‌بندی چه نقشی در این میان ایفا می‌کند؟

یادش بخیر آن روزها، راه‌انداختن کسب و کار خیلی ساده‌تر بود، همین کفایت می‌کرد که یک ایده بکر و جدید به ذهنت می‌رسید و محصول یا خدماتی را ارائه می‌دادید که مردم به دنبال آن بودند. چون اغلب داد و ستدها به سطح بومی و منطقه‌ای محدود می‌شد و تنها کاری که باید می‌کردید این بود که مردم را متقاعد کنید از شما خرید کنند. با گسترده‌تر شدن ارتباطات و سریع‌تر شدن حمل و نقل، بازار فروش محصولات هم وسعت گرفت، مردم به این نتیجه رسیدند که با اجرای یک کمپین تبلیغاتی خوب در روزنامه و شبکه‌های رادیویی محلی می‌توانند کاری کنند که نام و آوازه کسب و کارشان بر سر زبان‌ها بیفتد.

اگر کمپین تبلیغاتی خیلی خوب عمل می‌کرد، یک اتفاق خیلی خوب دیگر هم می‌افتاد؛ شعار شما تکیه کلام مردم می‌شد؛ اگر یک سری تبلیغات خوب می‌رفتید، سطح انتظار مردم از تبلیغات بعدی شما بالا می‌رفت؛ شما به یک شخصیت خاص تبدیل می‌شدید که مردم به راحتی آن را تشخیص می‌دادند و مجذوب آن می‌شدند. اگر این اتفاق‌ها برای یک شرکت می‌افتاد، مدیران بازاریابی‌متوجه می‌شدند که دستیابی‌به این موفقیت‌ها مزایا و منافع زیادی برایشان به ارمغان آورده است. این گونه بود که مصرف‌کنندگان با گذشت زمان تبلیغات شرکت‌ها را پیش‌بینی می‌کردند و ناخودآگاه برندها و شرکت را به ارزش‌ها و مشخصه‌هایی همچون قابل اطمینان، خلاق، دمدمی مزاج و امثال آن پیوند می‌زدند. و این نقطه آغاز پدیده‌ای بود که امروزه آن را با نام برندسازی می‌شناسیم.

برندسازی

این روزها کمپین‌های بازاریابی‌کار خود را با ارزش‌هایی شروع می‌کنند که می‌خواهند مصرف‌کنندگان برند آن‌ها را با این مشخصه‌ها ارتباط دهند. دیگر مثل روزهای گذشته نیست که این ارتباط دادن‌ها یک محصول جانبی و خوش اقبالانه کمپین‌های تبلیغاتی باشد. رسیدن به چنین اهدافی با چند تبلیغ تلویزیونی میسر نمی‌شود، باید پیام، شخصیت و تصویر برند شما در تمامی فعالیت‌های بازاریابی‌تان ثابت باشد.

در وهله اول شرکت باید برای خود یک لوگو طراحی کند، لوگویی که نماد این ارزش‌ها باشد، سپس باید این ارزش‌ها در تمامی‌فعالیت‌های صورت گرفته در شبکه‌های اجتماعی به چشم خورد؛ از لحن گفتارتان در نامه‌ها و ایمیل‌های ارسالی برای مشتریان گرفته تا فونت‌ها و رنگ‌های به کار رفته در محصولات چاپی و وبسایتتان یا تصاویری که معرف کسب و کار شما هستند و در کمپین‌های بازاریابی‌تان مورد استفاده قرار می‌گیرند، تمامی این‌ها باید‌هارمونیک و یکدست باشند چرا که مجموعه آن‌ها در کنار هم جایگاه شما را در بازار هدفتان مشخص می‌کنند و بسته‌بندی، در تمامی اشکال و انواع خود، می‌تواند نقش تعیین‌کننده‌ای در این بین ایفا کند.

بسته‌بندی، طراحی و تصویر

کارتن بسته بندی آماده و قوطی‌هایی که محصولات مختلف را درون خود جا داده‌اند، مثال واضحی از ارتباط تنگاتنگ بسته‌بندی و برندسازی هستند. در ابتدایی‌ترین سطح ممکن، برند درج شده بر روی یک بسته‌بندی به مشتریان شما می‌گوید که با یک محصول منحصر به فرد روبرو هستند که فقط شما می‌توانید آن را عرضه کنید. به عنوان مثال بطری‌های آب معدنی را در نظر بگیرید.

حتی باهوش‌ترین مصرف‌کنندگان هم به هنگام خرید آب معدنی، برندهای مختلف را از نظر می‌گذارند و می‌مانند که کدام یک را خریداری کنند، در حالی که تمامی این بطری‌ها حاوی یک ماده مشخص هستند؛ آب. چه عاملی باعث می‌شود که ما یکی را بر دیگری ترجیح دهیم؟ اگر عامل قیمت را کنار بگذاریم، همه چیز حول محور برندسازی می‌چرخد؛ ما برندی را میخریم که آن را می‌شناسیم و به آن اعتماد داریم یا برندی که ظاهراً با کیفیت‌تر و مرغوب‌تر به نظر می‌رسد.

اگر یک برند معتبر با سابقه درخشان هستید و مشتریان وفادار خود را دارید، ثبات در طراحی بسته‌بندی به مشتریان شما کمک می‌کند تا سریع‌تر به محصولات دلخواه خود برسند، به عبارت دیگر سریع‌تر می‌توانند محصولات شما را در میان قفسه‌های شلوغ سوپرمارکت‌ها پیدا کنند. اگر آن‌ها نظر مثبت به برند شما داشته باشند، احتمال فروش محصولاتتان افزایش می‌یابد. به همین ترتیب اگر بخواهید یک محصول جدید را معرفی کنید، داشتن یک برند موفق و قابل اعتماد کار را برایتان ساده‌تر خواهد کرد؛ مردم خیلی راحت‌تر راضی می‌شوند محصول متفاوتی را امتحان کنند که یک برند نام آشنا و معتبر به آن‌ها عرضه کرده تا این که بخواهند محصول یک برند ناآشنا را بخرند. حتی در دل تبلیغات فروشگاه‌های بزرگ و زنجیره‌ای نیز اندیشه قابل تأملی وجود دارد که می‌خواهد مفهوم قیمت ارزان و سرگرم‌کننده را به ذهن مخاطب مخابره کند. دفعه بعدی که به فروشگاه‌های زنجیره‌ای سر زدید، کمی بیشتر دقت کنید. در این فروشگاه‌ها، لوگوی فروشگاه در یک پس زمینه کاملاً سفید و وسیع جا خوش کرده تا مفهوم سادگی، راحتی و ارزان قیمت بودن را به مشتریان القا کند. تفاوت قیمت طراحی و تولید بسته‌بندی برای محصولات استاندارد، ضروری و لوکس خیلی زیاد نیست اما کدام یک از این بسته‌بندی‌ها مطالب کاملاً متفاوتی را برای مشتریان بازگو می‌کنند. بسته‌بندی‌های بدون برند می‌توانند حامی و پشتیبان برند شما باشند.

ما در زودپک کارتن مقوایی با طراحی و چاپ اختصاصی عرضه می‌کنیم که می‌توانید از آن‌ها به عنوان یک ابزار تبلیغاتی بی‌نظیر بهره بگیرید اما بیشتر بسته‌بندی‌های ما خام و بدون برند هستند و هر برندی می‌تواند برای هر محصولی از آن‌ها استفاده کند. شاید گمان کنید، نوع جعبه‌ای که برای بسته‌بندی محصولاتتان، چسبی‌که برای مهر و موم کردن بسته‌بندی‌ها و مواد که برای محافظت از محتویات بسته‌بندی انتخاب می‌کنید، صرفاً جنبه تکنیکی و کاربردی دارد. اما همین انتخاب ساده می‌تواند ارزش و اعتبار برند شما را مشخص کند. بگذارید خیلی ساده بگویم.

اگر شما می‌خواهید یک کالای لوکس و گران قیمت را بفروشید و بازار خوبی‌برای آن پیدا کنید، بی‌تردید نباید برای بسته‌بندی کردن آن از ارزان قیمت‌ترین جعبه موجود در بازار استفاده کنید. این کارتن آماده از حیث کاربردی و تکنیکی هیچ مشکلی ایجاد نمی‌کند و با کمترین هزینه می‌تواند وظیفه خود را انجام دهد اما قطعاً به مشتری این اطمینان خاطر را نمی‌دهد که محصولی را خرید نموده است که ارزش بهای پرداخت شده‌اش را دارد.

در واقع یک تأثیر منفی بر روی مشتری می‌گذارد و این احتمال را کاهش می‌دهد که مشتری دوباره از شما خرید کند، حتی اگر از محصول شما کاملاً راضی باشد. همان‌طور که می‌دانید پیش از این بسته‌بندی‌ها در مقوله سازگاری با محیط زیست خیلی خوش نام نبودند اما خوشبختانه این روزها بخش عمده‌ای از محصولات بسته‌بندی از مواد بازیافتی تولید شده‌اند و می‌توان آن‌ها را دوباره مورد استفاده قرار داد.

حال محصول یا تجارت شما برای افرادی جذاب است که دغدغه‌های حفظ محیط زیست دارند، می‌توانید با استفاده از بسته‌بندی‌های سازگار با محیط زیست، جایگاه برند خود را تثبیت کنید و به مشتریانتان بگویید به فکر محیط زیست هستید و به دغدغه‌هایشان اهمیت می‌دهید و در عین حال در هزینه‌هایتان صرفه‌جویی کنید. با این کار می‌توانید در یاد مشتریانتان ماندگار شوید و کاری کنید آن‌ها دوباره از شما خرید کنند. عوامل بسیاری وجود دارند که به هنگام انتخاب بسته‌بندی باید به آن‌ها توجه کنید، حال آن که اغلب بر روی مزیت‌های کاربردی و اقتصادی بسته‌بندی تأکید داریم و بر همان مبنا یک بسته‌بندی را بر دیگری ترجیح می‌دهیم.

اما وقتی درک کنید که مشتری به هنگام دریافت بسته‌بندی حاوی محصولات شما، چه فکری درباره برندتان می‌کند، بی‌تردید در تصمیم گیری‌هایتان تجدید نظر می‌کنید. بسته‌بندی‌ها می‌توانند کار جذب کردن مشتریان وفادار را برایتان راحت‌تر کنند. برندهای محبوب شما کدامند و چه جذابیت‌هایی برایتان دارند. نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *