وبلاگ

بسته بندی مناسب فروشگاه آنلاین

بسته بندی مناسب

بسته بندی در فروش آنلاین یکی از عوامل مهم در جذب مشتری و بازاریابی است. فروش آنلاین به سرعت در حال توسعه و روش‌های فروش هم در حال تغییر است. به همین دلیل کسب و کارها هم باید به سمت بروز شدن و نوآوری بروند. این اقدام می‌تواند به تجربه خریدی بهتر برای مشتریان تبدیل شود.

بخش بزرگی از تجارت آنلاین علاوه بر تامین اجناس با کیفیت و ایجاد تمایز رقابتی، به بسته‌بندی محصولات مربوط می‌شود. در واقع 95 درصد از خریداران آنلاین معتقدند بسته‌ بندی محصولات بر تصمیم آنها برای خرید یا عدم خرید یک محصول تأثیر می‌گذارد.

آگاهی ار برند با بسته بندی

به همین دلیل است که برای بهبود عملکرد در فروش آنلاین باید بسته‌ بندی را جدی بگیرید. تمرکز بر بسته بندی جذاب و قابل اعتماد پیام‌های مهمی ‌برای مخاطبان و مشتریان دارد که عبارتند از:

 • آگاهی از برند
 • اطمینان به محصول
 • افزایش رضایت مشتری
 • آسیب کمتر از حمل و نقل

افزایش ۱۸ درصدی فروش آنلاین به دلیل COVID-19 باید دیدگاه‌های شما را تغییر دهد. فروش آنلاین پیش از هر زمان دیگری مورد توجه است و باید از فرصت‌‌های پیش آمده بهره برد.

بسته بندی در راستای استراتژی بازاریابی است

فروشگاه های آنلاین هر روز در حال رشد هستند. کمتر محصولی است که نتوان به صورت آنلاین خرید. به همین دلیل هم رقابت در فروش بین فروشگاه های آنلاین به شدت افزایش یافته است. از این رو نحوه ارائه محصولات به مشتری بسیار مهم است.

انباکسینگ

از آنجایی که محصولات فروشگاه های آنلاین باید به صورت پستی (برای خرید کارتن پستی کلیک کنید) یا از طریق پیک برای مشتری ها ارسال شود، بسته بندی محصولات اهمیت زیادی دارد. این بسته بندی باید ضمن محکم بودن برای حفظ امنیت محصول، معرف برند هم باشد. به همین دلیل بسته بندی باید در راستای استراتژی بازاریابی فروشگاه ها صورت بگیرد.

بسته بندی؛ فتیله جذب مشتری است

برخی از برندها به بسته بندی به چشم نگاه مفید و کاربردی ندارند. درحالیکه بسته بندی مناسب نه تنها از محصول در برابر آسیب‌های احتمالی محافظت (محصول مرتبط : محافظ حبابدار) می‌کند، بلکه می‌تواند برند شما را نیز تبلیغ کند. علاوه بر این می‌تواند اطلاعات مفیدی در اختیار مصرف کنندگان قرار داده و تجربه خرید را برای مشتریانتان دلنشین کند.

بازیافت کاغذ و مقوا

در انتخاب نوع بسته بندی مهم است دقت کنیم که محصول قرار است کجا به فروش برسد. آیا قرار است در کنار سایر محصولات مشابه در قفسه‌های یک فروشگاه بزرگ قرار گیرد؟ یا به صورت آنلاین به فروش برسد.

محصولاتی که در قفسه فروشگاه‌ها و در کنار سایر محصولات قرار می‌گیرند باید بسته بندی جذابی داشته باشند تا بتوانند نظر مشتریان را بین هزاران کالا جلب کنند. اما در مورد کالایی که به شکل آنلاین به فروش می‌رسند محکم بودن بسته بندی می‌تواند بیشتر مورد توجه باشد.دلیل آن هم این است که محصولات با پیک ارسال می‌شوند و باید سالم به دست مشتری برسند.

البته برای جلب توجه و رضایت مشتری باید این محصولات را در بسته بندی‌های نوآورانه‌تری ارائه داد تا تجربه جدید و تازه‌ای از منحصر به فرد بودن مرسوله برای مشتریان فراهم شود.

بستهبندی فروش آنلاین

محافظت خوب و بهینه از محصولات در بلندمدت صرفه جویی در هزینه‌ها را در پی خواهد داشت. چراکه دیگر نیازی نیست بابت کالاهای آسیب دیده هزینه اضافی بپردازید و کالای جایگزین برای مشتریان بفرستید. حتی اگر در ابتدا مجبور شوید هزینه بیشتری برای تهیه بسته بندی مناسب بپردازید باید این نکته را درنظر بگیرید که بزودی سرمایه‌تان باز خواهد گشت.

بسته بندی مناسب را چطور انتخاب کنیم؟

«کارآیی بسته بندی» عامل بسیار مهمی‌‌در انتخاب نوع بسته بندی است. نکته دیگر تعیین میزان بودجه اندازه بسته بندی‌ است. هرچقدر بسته بندی بزرگتر باشد مسلما هزینه بیشتری هم دارد.  انتخاب بسته بندی مناسب به عوامل مختلفی بستگی دارد که برخی از آنها عبارتند از:

 • انعطاف‌پذیری
 • شخصی‌سازی
 • قابلیت حمل آسان
 • استفاده از برچسب ‌ها و تگ‌ها

بسته‌بندی‌ها می‌توانند محصولاتی با ابعاد مختلف را درون خود جا دهند. به عنوان مثال به جای اینکه برای 6 محصول، 6 جعبه با سایز مختلف داشته باشید، 3 جعبه تهیه کنید تا هر کدام از آن‌ها را برای دو محصول به کار ببرید.

جعبه‌های قابل تنظیم یک گزینه عالی برای بسته بندی محصولاتی با سایزهای مشابه است. با این کار هم در فضای لازم برای انبار کردن کالا صرفه جویی خواهید کرد و هم بازدهی و سرعت بسته بندی محصولات افزایش و هزینه‌هایتان کاهش می‌یابد.

بهبود تجربه مشتریان از بسته بندی محصول

شما می‌توانید از بسته بندی مناسب به عنوان ابزاری برای بازاریابی استفاده کنید. مهم نیست هدفتان جلب کردن توجه مشتریان بالقوه باشد یا دوام یافتن تصویر برندتان، کارتن چاپ اختصاصی یک راهکار بی نظیر برای خوش درخشیدن میان رقبا و دیده شدن است.

اگر کالایی که می‌فروشید خاص است، بهتر است از بسته بندی‌هایی که به تصویر برند شما را جلوه می‌دهد استفاده کنید. برای اینکار کافی است بسته بندی‌تان را با سبک و رنگی متفاوت، خاص و با کیفیت کنید.

نکات مهم برای داشتن بسته بندی هوشمندانه و مشتری پسند

بسته بندی محصولات از اصول اولیه فروش محسوب می‌شود. بسته بندی شاید در نگاه اول ساده به نظر برسد اما اینطور نیست. شما با بسته بندی می‌توانید پیام‌های زیادی را به مشتریان خود ارسال کنید. از طرفی با استفاده از بسته بندی‌های جذاب می‌توانید مشتریان بیشتری را به خرید محصولات خود جذب کنید. برای اینکار شما می‌توانید از راه‌های زیر استفاده کنید:

۱-روی بسته‌بندی‌های کوچکتر تمرکز کنید

حجم و وزن بسته‌بندی در هزینه‌های حمل و نقل موثر است. بنابراین بهتر است تا حد امکان از بسته بندی‌های کوچک استفاده کنید.

custom kraft tape 1

۲-باز شدن بسته‌بندی را ساده کنید

اولین برخورد مشتری با محصول خریداری شده بسیار مهم است. به همین دلیل بسته‌بندی باید علاوه بر شکیل بودن، باید به راحتی قابل بازشدن باشد.

۳- نام تجاری خود را روی بسته‌بندی بزنید

همه برندها، نام و نشان خود را روی بسته بندی درج می‌کنند، اما صرفا نشان دادن نام برند، باعث نمی‌شوند مشتریان شما را به خاطر بسپارند. برای بسته بندی در فروش آنلاین روی بسته بندی اختصاصی تمرکز کنید. سعی کنید بسته بندی شما طراحی جذاب داشته باشد تا در ذهن مخاطبتان باقی بماند.

بسته بندی فروش آنلاین

۴-از بسته بندی‌های سبک استفاده کنید

با توجه به وزن یا ابعاد مرسوله هزینه حمل و نقل محاسبه می‌شود. برای ارسال مرسولات از بسته‌بندی‌های با وزن کم و در عین حال مستحکم و مناسب استفاده کنید. تا حد ممکن سعی کنید ملزومات بسته‌بندی که مورد استفاده قرار می‌‌دهید سایز و جنس مناسب داشته باشند.

۵-در بسته بندی خلاقانه عمل کنید

از تمامی‌‌فرصت‌ها برای معرفی برندتان استفاده کنید. در دنیای پر از رقابت برای فروش و بازاریابی برند شما باید دیده شود تا مخاطبان شمار را بشناسند، اعتماد و خرید کنند.

۶-از بسته بندی سبز غافل نشوید

«سبز شدن» چیزی بیش از یک عبارت است. با افزایش آگاهی جمعی و تاثیرات تبلیغاتی و توجه عموم جامعه به مسائل زیست محیطی، انتخاب بسته‌بندی‌های پایدارتر، قابل استفاده مجدد و قابل بازیافت وجهه شرکت خود را بهبود بخشید.

۷-داستان خود را روی بسته بندی تعریف کنید

بسته‌بندی می‌تواند نقش بوم برای مصرف‌کنندگان داشته باشد که اطلاعات جامع و کاملی از شما، محصول و برندتان به مشتریان انتقال دهد.

۸-از اقلام مختلف در بسته بندی استفاده کنید

چسب پهن، کاغذهای رپ اختصاصی، پرکننده‌ها و … همگی می‌توانند متناسب با برند شما ساخته شوند. اگر بودجه شما اجازه برندسازی تمام اقلام بسته‌بندی‌ شما را نمی‌دهد، تعیین کنید که کدام عناصر بیشترین سود را برای شما به ارمغان می‌آورند و آنها را به روش‌های منحصربه‌فرد و خلاقانه سفارشی کنید.

بسته-بندی-محصول-آنلاین

۹-با مشتریان ارتباط برقرار کنید

بررسی آنلاین محصول، رگ حیات فروشگاه‌های اینترنتی است. مشتریان بالقوه در هنگام تصمیم گیری برای خرید به طور مرتب به اطلاعات ارائه شده رجوع می‌کنند و براساس آنها تصمیم به خرید می‌گیرند. حتما اطلاعات واضح و درست از محصول را به مشتریان منتقل کنید.

۱۰-از برچسب‌های سفارشی استفاده کنید

با ویژگی های محصولتان می‌توانید نظر مشتریان را جلب کنید. حتما از برچسب‌های تشکر یا برچسب‌های هدیه یا هر برچسب و نوشته‌ حاوی مطلبی شخصی برای مشتریان خودتان استفاده کنید. این کار کمک می‌کند مشتری با شما و برندتان احساس صمیمیت کرده و به شما وفاداری بمانند.

۱۱-روش مناسبی برای ارسال مرسولات انتخاب کنید

حمل و نقل بخش مهم یک فروشگاه آنلاین است. مشتریان انتظار دارند تا محصولاتی که از فروشگاه شما خریداری کرده‌اند به سرعت و سلامت به دستشان برسد. از این رو باید در انتخاب سیستم حمل و نقل خود دقت زیادی داشته باشد و همواره آن را توسعه دهید.

حتی استفاده از 5 روش فوق العاده برای بسته بندی فروشگاه بی نقص می تواند به شما در جذب مخاطب و مشتری کمک کند. در واقع یکی از اهداف مهم بسته بندی محصول، حفظ سلامت کالا است.

محصولات بسته بندی

انواع بسته بندی فروشگاه آنلاین؛ از کارتن تا کیف های پارچه ای

روش‌های مختلفی برای بسته‌بندی محصولات (محصولات مرتبط : کارتن اسباب کشی) وجود دارد. انتخاب مناسب وسایل بسته‌بندی برای محصولات شما تا حد رزیادی به چیزی که عرضه می‌کنید؛ بستگی دارد. برای بسته بندی، ابتدا باید بسته بندی بیرونی محصول خود را انتخاب کنید. برخی از اقلام این بسته بندی عبارتند از:

جعبه مقوایی؛ مناسب حفاظت بیرونی

جعبه‌ های مقوایی محافظت بیشتری برای محصول شما ایجاد می‌کنند. از بدنه جعبه همچنین می‌توان برای نمایش اطلاعات مورد نیاز در مورد محصول شما استفاده کند.

کیف‌های پارچه‌ای؛ تجربه جعبه گشایی خوشایند

کیف‌های پارچه‌ای می‌توانند ظاهر و حس ممتازی به محصول شما ببخشند. کیف‌های پارچه‌ای با ارائه بافت و تجربه‌ای به یاد ماندنی از جعبه گشایی، می‌توانند به یک یادگاری برای مشتریان شما تبدیل شوند.

کارتن مقوایی؛ بهترین برای ضربه گیری

کارتن را می‌توان از بهترین وسایل بسته‌بندی در بین تمام مواد بسته بندی فروشگاه آنلاین دانست. کارتن‌ها می‌تواند در عین محافظت از محتویات، ضربه‌ها را تحمل کنند. کارتن‌های سه و پنج لایه و کارتن های ساده (آماده) رایج‌ترین راه برای بسته‌بندی و ارسال سفارشات فروشگاه‌های آنلاین هستند.

ضربه‌گیر؛ مانع حرکت کالا درون بسته بندی

انواع مختلفی از پرکننده‌ها و ضربه‌گیرها وجود دارند که می‌توان برای پر کردن بسته‌بندی از آن استفاده کرد. استفاده از این پرکنندها سبب می‌شود تا محصول درون جعبه حرکت نکند و از آسیب و ضربه در امان بماند.

هولدر؛ جلوگ‌یری از ضربه

برخی از محصولات برای ثابت ماندن در کارتن یا جعبه نیاز به نگهدارنده دارند. استفاده از ضربه‌گیر تا حد زیادی می‌تواند کمک کننده باشد ولی درنظر داشته باشید، اگر محصول فضای آزاد زیادی در جعبه داشته و کمی‌ هم سنگین باشد، استفاده از ضربه گیرها به تنهایی نمی‌توانند مانع از آسیب به محصول شوند.

پاکت محصول؛ سبک و ارزان

پاکت‌ پستی، سبک‌ترین و ارزان‌ترین بسته‌بندی‌هایی هستند که در فروشگاه آنلاین می‌توان از آن استفاده کرد. قیمت پایین و هزینه حمل و نقل کم این محصول بسته‌بندی باعث می‌شود تا گزینه مقرون به صرفه‌ای برای ارسال باشد و هزینه‌های بسته بندی فروشگاه و ارسال را کاهش می‌دهد.

پاکت محصول

جعبه های چوبی چند لایه و بدون میخ

همانطور که از نامشان پیداست برای استفاده از این جعبه ها به میخ نیازی ندارید. این جعبه‌ها مطابق با استانداردها و قوانین بین‌المللی تولید شده‌اند. گوشه‌هایشان مستحکم و تقویت شده و با موفقیت تست‌های مقاوت را پشت سر گذاشته‌اند. اگر کالاهایتان را به مناطق دور ارسال می‌کنید، به این جعبه‌ها نیاز خواهید داشت.

در کنار بسته بندی نکاتی وجود دارد که قطعا رعایت آنها می‌تواند به شما کمک کند تا بسته بندی بی نقص و مشتریانی با تجربه خرید مناسب داشته باشید. این نکات عبارتند از:

 • از بسته‌بندی مناسب هر محصول استفاده کنید: بسته بندی باید متناسب با اندازه محصول باشد یعنی نه بزرگتر و نه کوچکتر. با این کارنه تنها در هزینه کارتن صرفه‌جویی می‌کنید بلکه تأثیر بهتری روی مشتریان خود خواهید گذاشت.
 • محصول و ویژگی‌های آن را بشناسید: نگاهی به محصول خود بیندازید. دانستن اندازه‌ها و وزن و ساختار محصول مهم است. این موارد به بسته بندی مناسب و انتخاب نوع سیستم حمل کمک می‌کند.
 • به سلامت بسته بندی توجه کنید: کمبود بودجه به این معنا نیست که ظاهر یا خاصیت محافظت بسته بندی را درنظر نگیرید. آسیب‌ یا پارگی بسته بندی اتفاق خوبی برای مشتری نیست.
 • ارسال به موقع را فراموش نکنید: محصولات شما باید در سریع‌ترین زمان تحویل داده شود. انتخاب حمل و نقل سریع برای ارسال سفارش، ارزش هزینه‌کرد را دارد، بویژه اگر مشتریان همیشگی شما گیرنده باشند.
 • تقدیر از مشتری را جدی بگیرید: اینجا جایی است که فروشگاه شما می‌تواند کاملاً بدرخشد. همه دوست دارند مورد قدردانی قرار گیرند و گاهی کوچکترین و ساده‌ترین متن‌ها، بهترین قدردانی است. هدایای کوچک، کوپن‌های تخفیف حتی آب نبات‌های شکل‌دار نماد برند و موارد دیگر در این زمینه به شما کمک می‌کند.
 • پیگیر نظرات مشتریان باشید: پیگیری بازخورد مشتری یکی از مهمترین کارهایی است که برای ایجاد ارتباط با آنها انجام می‌شود. با برگزاری نظرسنجی‌ نظرات مشتریان را جمع‌آوری کنید و خدمات مشتری خود را بهبود بخشید.
 • به درستی مهر و موم کنید: بسته بندی مطمئن مساله مهمی است. مهر و موم کردن سفارش مشتری این اطمینان را می‌دهد که نه تنها از دستکاری جلوگیری می‌کند، بلکه سالم و کامل به درب منزل آنها می‌رسد. چسب های پهن با کیفیت همیشه گزینه‌های مناسبی برای بسته‌بندی هستند. آب چسب ‌ها از دیگر گزینه های خوبی است که می توان مورد استفاده قرار داد.

دقت در بسته‌بندی و ارسال باعث صرفه‌جویی در هزینه و افزایش رضایت و در نتیجه وفاداری مشتریان می‌شود. با رعایت این نکات، قطعا می‌توان انتظار داشت مشتریان تجربه خرید خوبی از فروشگاه آنلاین دارند. این تجربه به وفاداری مشتری در آینده منجر خواهد.

بندی قابل بازیافت

یادداشت پایانی؛ بسته بندی در فروش آنلاین

بسته بندی محصولات یک ضرورت است. مشتریان هر روز با انواع تبلیغات بمباران می شوند. هزینه ها در حال افزایش است و همین موضوع باعث شده تا مشتریان به سمت خریدهای هدفمند حرکت کنند. از این رو رقابت در بازار شدیدتر شده است. به همین دلیل برندهایی که بتوانند در کنار رفع نیازهای اساسی مشتریان بالقوه، ظاهری جذاب به محصول خود ببخشند معمولا موفق‌تر خواهند بود.

بسته بندی صرفا هزینه نیست، در حقیقت وقتی برندها به این درک برسند که بسته بندی بخش مهمی از بازاریابی محسوب می شود، قطعا در این راستا خلاقیت بیشتری به خرج خواهند داد. زودپک با ارائه انواع محصولات بسته بندی می تواند به ارائه کنندگان کالا، در راستای بهتر شدن بسته بندی کمک شایانی داشته باشد.

بسته بندی

از این رو پیشنهاد ما این است که تمام لوازم بسته‌بندی مورد نیاز خود را یکجا خریداری و دریافت کنید. با این روش در زمان اوج فعالیت، دچار کمبود وسایل بسته‌بندی نخواهید شد. این را نیز در نظر داشته باشید که فرآیند سفارش گذاری تا تحویل ممکن است چند روز طول بکشد. پس منتظر اتمام موجودی نباشید و پیش از اتمام موجودی سفارشتان را ثبت کنید. شما در زودپک می‌توانید انواع مختلفی از انواع محصولات مورد نیاز برای بسته‌بندی را مشاهده و خریداری کنید.

سوالات متداول

چرا بسته بندی در جذب مخاطب اهمیت دارد؟

با توجه به رقابت و هدفمند شدن خرید؛ کالاهایی که نظر مشتری را جلب کند می تواند در فروش موفق‌تر عمل کند.

چرا بسته بندی مهم است؟

در اساسی‌ترین سطح خود، بسته بندی به عنوان محافظ برای محصول عمل می‌کند. حمل و نقل را ساده و ماندگاری مناسبی را برای محصول شما تضمین می‌کند. دوم اینکه بسته بندی می‌تواند بر مشتریان تاثیر ماندگار بگذارد.

 آیا بسته بندی مهمتر از محصول است؟

اگر یک کسب و کار خرده فروشی دارید، پس یک چیز مهمتر از محصول شما وجود دارد و آن نحوه بسته بندی آن محصول است. بسته بندی محصول بیشترین تاثیر را بر تصمیم در هنگام خرید دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *