وبلاگ

فرق بین آب چسب و چسب پهن چیست؟

آب چسب یا چسب پهن

با گسترش صنایع مختلف و نیاز به بسته‌بندی کالاهای مختلف در هر کدام از این صنایع لوازم بسته‌بندی متعددی روی کار آمده‌اند. چرا که هر کالایی به بسته‌ بندی مخصوص خود نیاز داشته و به همین ترتیب برای هر بسته‌بندی باید از لوازم مخصوصی متناسب با شرایط بهره گرفت. یکی از کارآمدترین و ضروری‌ترین اقلام بسته‌بندی در حوزه‌های کاری مختلف چسب‌ها هستند.

چسب‌ها انواع مختلفی دارند و کاربران باید قبل از خرید با انواع آن‌ها آشنا شده طبق نیاز خود مناسبترین گزینه را تهیه کنند. از جمله پرکاربردترین انواع چسب‌ها در بسته بندی کارتن، چسب های نواری و آبچسب ها هستند. به دلیل برخی از ویژگی‌های مشابه این دو گزینه کاربران در انتخاب گزینه مناسب خود دچار سردرگمی می‌شوند. چنانچه شما نیز به دنبال اطلاعات لازم برای آشنایی چسب‌های نواری و آبچسب هستید در این مقاله همراه ما باشید.

آبچسب چیست؟

پیش از اینکه به سوال برای بسته‌بندی کدام بهتر است آبچسب یا چسب پهن؟ بهتر است با هر دو این چسب‌ ها آشنا شویم. آبچسب کارآیی بالایی در چسباندن انواع کاغذ‌ها دارد.

آب چسب

آبچسب، چسب‌های با حالت نواری هستند که از جنس کاغذ با لایه‌ای از چسب تولید شده‌اند. برای فعال شدن حالت چسندگی این چسب‌ها باید بر آنها را در معرض رطوبت قرار گیرند و عموما به رنگ‌های سفید و قهوه‌ای در بازار موجود هستند.

اصلی‌ترین ویژگی آبچسب تشکیل شدن آن از یک نوار چند سانتی است که یک طرف آن حاوی چسب خشک شده است. به این معنا که برای چسباندن دو سطح به یکدیگر توسط آن باید سطح چسبی خیسانده شود. برای درک بهتر این موضوع بهتر است نگاهی به چسب پشت تمبرها و درب پاکت‌های پستی داشته باشید.

آبچسب‌ها به شکل رولی در متراژ‌ و پهنای مختلفی در بازار موجود بوده و کاربران بسته به شرایط و نیاز خود می‌توانند گزینه مناسبی را انتخاب و خریداری کنند.

چسب پهن چیست؟

چسب نواری

اکنون که با آبچسب آشنا شدید بهتر است نگاهی مختصر به چسب پهن داشته باشیم. همان طور که از نام چسب نواری می‌توان متوجه شد، این چسب‌ها به صورت نواری تولید می‌شوند که یک سطح آن‌ها حالت چسبندگی دارد. بنابراین کاربران برای استفاده از آن باید رویه چسب‌دار را بر روی سطح مورد نظر خود قرار داده و با دست آن را صاف کنند. چسب‌های نواری در انواع مختلفی تولید و به بازار عرضه می‌شوند.

بنابراین کاربران امکان انتخاب مناسب‌ترین نوع را با توجه به نیاز خود خواهند داشت. از جمله رایج‌ترین انواع چسب پهن موجود در بازار می‌توان نوع کاغذی، پلاستیکی و شفاف، فویلی و … را نام برد.

کاربردهای آبچسب و چسب نواری

ویژگی‌های آبچسب سبب شده تا استفاده از آن در برخی از صنایع و حوزه‌ها نقش پر رنگ‌تری داشته باشد. از جمله اصلی‌ترین کاربردهای آب چسب می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

  • پلمپ کردن انواع جعبه‌ها و کارتن‌های کاغذی
  • پلمپ کردن درب کارتن و پاکت
  • فعالیت‌های هنری از قبیل صنایع دستی تهیه شده از انواع کاغذ و مقوا

چسباندن درب کارتن یکی از پرکاربردترین استفاده‌ها از این نوع چسب‌ها است در مقابل آبچسب، چسب نواری قرار دارد. حوزه کاربردی چسب پهن در مقایسه با چسب کاغذ کمی گسترده‌تر است. به طوری که می‌توان آن را برای اهداف مختلف زیر در بسته‌بندی و صنایع گوناگون دیگر مورد استفاده قرار داد:

  • چسباندن نام، مشخصات و یا لیبل بر روی سطوح مختلف از قبیل لام‌های آزمایشگاهی و …
  • مصرف خانگی
  • چسباندن درب انواع کارتن و پاکت

طریقه استفاده از آبچسب و چسب پهن

شاید در نگاه اول تصور کنید که استفاده از آب چسب پیچیده و دشوار است. در حالی که کار با آن بسیار آسان بوده و برای این منظور کافی است تا اندازه مورد نیاز از چسب را برش دهید. سپس سمت چسب دار را با مقداری آب مرطوب کرده و بر روی سطح مورد نظر قرار دهید.

دستگاه آب چسب دستی

چنانچه جز افرادی هستید که مدام نیاز به استفاده از آبچسب برای چسباندن سطوح کاغذی و انواع کارتن‌ها برای بسته‌بندی را دارید، می‌توانید اقدام به خرید دستگاه‌های مخصوص این کار بکنید.

به این صورت که دستگاه آبچسب دارای مخزن کوچک آب بوده و حین باز شدن رول چسب سطح چسب‌دار آن را آغشته به آب می‌کند.

  • نکته :برای مشاهده نحوه استفاده از دستگاه آب چسب کلیک کنید.

در غیر این صورت می‌توانید از مالیدن انگشت خیس یا یک اسفنج مرطوب برای این منظور بهره بگیرید. توجه داشته باشید که سمت براق نوار، سمت چسب‌دار آن است.

برای خرید ” دستگاه چسب کش” کلیک کنید.

چسب کش

چسب‌های پهن به چسب‌های گفته می‌شود که از جنس غیر کاغذی هستند و یک روی این‌ها، چسبنده بوده و برای استفاده از آن‌ها نیازی به مرطوب کردن و خیساندن وجود ندارد. تنها کاری که باید انجام داد، بریدن طول مورد نیاز از آن و چسباندن دو سطح به یکدیگر است.

البته برای سرعت دادن به این کار نیز دستگاه‌های چسب کش مخصوص وجود دارد که در مصارف گسترده تهیه آن‌ها پیشنهاد می‌گردد.

چسب‌کش‌ها انواع محتلفی دارند که بنا بر راحتی کاربری می‌توانید آنها را انتخاب نمائید. در نظر داشته باشید هیچ کدوم از این چسب‌کش‌ها بر دیگری برتری نداشته و صرفا بنا بر عادت و راحتی کار با وسیله در انواع و اشکال مختلف تولید شده اند.

مزایا و معایب آبچسب و چسب پهن

همان طور که گفته شد اصلی‌ترین ویژگی آب‌چسب ضرورت استفاده از آب برای ایجاد خاصیت چسبندگی در آن برای داشتن یک بسته‌بندی محکم و ایده‌آل است. این موضوع می‌تواند در حین استفاده از آن سبب اتلاف وقت کاربران گردد. به همین دلیل این موضوع به عنوان یک عیب در به کارگیری آبچسب شناخته می‌شود. البته همان طور که گفته شد با خرید دستگاه چسب‌کش مخصوص می‌توان از این عیب چشم‌پوشی کرده و سرعت عمل بالایی حین بسته بندی داشت.

از طرفی دیگر قدرت چسبندگی بالای آبچسب به خصوص برای چسباندن سطوح کاغذی به یکدیگر به نکته مثبت مهمی در آن تبدیل شده است. از دیگر مزایای قابل توجه آب‌چسب، قابلیت بازیافت سریع و ساده آن اشاره کرد.

آب‌چسب‌ها در شرایط گرد و خاک و رطوبت هم عملکرد بالای از خود نشان می‌دهند. بنابراین برای کسانی که نیاز به یک چسب محکم در چنین شرایطی را دارند خرید آبچسب توصیه می‌شود.

به علاوه به دلیل جنس کاغذی ، آب چسب‌ها نوشتن و یا چاپ کردن و مهر زدن روی آنها بسیار سریع و ساده انجام می‌شود.

چنانچه قصد چسباندن سطوح کاغذی به یکدیگر را ندارید و یا محیط مورد نظر شما حالت گرد و غباری و مرطوب ندارد، می‌توانید به سراغ چسب نواری بروید. چسب‌های نواری، تنوع بالایی داشته و قدرت چسبندگی آن‌ها بر روی سطوح مختلف غیر کاغذی بالا است.

نتیجه گیری

اکنون که با آبچسب و چسب نواری، کاربردها، مزایا و معایب هر کدام از آن‌ها آشنا شدید، می‌توان به سوال کدام یک برای بسته‌بندی بهتر است؟ پاسخ داد. همان طور که متوجه شدید این دو چسب تفاوت‌های در ویژگی‌ها و طریقه استفاده دارند. بنابراین افراد باید بسته به حوزه کاری و نیاز خود یکی از این دو مورد را انتخاب و خریداری کنند.

مثلا اگر قصد چسباندن بدنه کارتن‌های کاغذی را به یکدیگر دارید، خرید آبچسب توصیه ما به شما است. همچنین در محیط‌هایی که احساس می‌کنید مدام در معرض گرد و خاک و رطوبت هستند بهتر است به سراغ آبچسب بروید.

در غیر این صورت چسب نواری برای تامین نیاز شما کافی خواهد بود. چنانچه مطالب این مقاله برای شما کافی نبوده برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد آبچسب، چسب نواری و دستگاه چسبکش می‌توانید با کارشناسان ما در سامانه خرید لوازم بسته‌بندی زودپک تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *